Calendar Ortodox

1 M Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Anul Nou. Tedeum) Harti
2 J Sfantul Serafim de Sarov; Sfantul Silvestru, episcopul Romei
3 V Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie Dezlegare la oua, lapte, branza
4 S Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuviosul Teoctist
5 D Ajunul Bobotezei; Sfantul Mucenic Teotempt si Sfanta Mucenita Teona; Cuvioasa Sinclitichia - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 4, voscr. 7 Post
Predica la Duminica dinaintea Botezului Domnului - Ap. II Timotei IV, 5-8Ev. Marcu I, 1-8glas 4, voscr. 7Duminica nr: 1
6 L Boboteaza - Botezul Domnului
7 M Soborul Sfantului Ioan Botezatorul
8 M Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Cuvioasa Domnica Post
9 J Sfantul Mucenic Polieuct
10 V Cuviosul Antipa de la Calapodesti; Sfantul Grigorie al Nisei Post
11 S Cuviosul Teodosie cel Mare, incepatorul vietii de obste
12 D Sfanta Mucenita Tatiana - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 5, voscr. 8
Predica la Duminica dupa Botezul Domnului - Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 5, voscr. 8Duminica nr: 2
13 L Sfintii Mucenici Ermil si Stratonic
14 M Sfanta Nina; Sfintii Parinti ucisi in Sinai si Rait; Odovania Praznicului Botezului Domnului
15 M Sfantul Cuvios Pavel Tebeul Post
16 J Inchinarea cinstitului lant al Sfantului Apostol Petru
17 V Sfantul Antonie cel Mare Post
18 S Sfintii Atanasie si Chiril
19 D Sfantul Macarie Egipteanul - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 6, voscr. 9
Duminica celor zece leprosi - Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 6, voscr. 9Duminica nr: 3
20 L Sfantul Eftimie cel Mare
21 M Sfantul Maxim Marturisitorul
22 M Sfantul Apostol Timotei; Sfantul Anastasie Persul Post
23 J Sfantul Clement de Ancira; Sfantul Paulin de Nolla
24 V Sfanta Xenia Post
25 S Sfantul Grigorie de Nazianz; Sfantul Bretanion
26 D Sfantul Xenofont, sotia sa, Maria, si fiii lor Arcadie si Ioan; Sfantul Ierarh Iosif cel Milostiv - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10
Duminica lui Zaheu - Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10Duminica nr: 4
27 L Aducerea moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur
28 M Sfantul Efrem Sirul, Paladie si Iacob
29 M Aducerea moastelor Sfantului Ignatie Teoforul Post
30 J Sfintii Trei Ierarhi
31 V Sfintii Chir si Ioan Post